زمین در بهترین شرایط خود طی ۵۰ سال گذشته

در روز جهانی زمین پاک و با توجه به همزمانی آن با همه‌گیری جهانی ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و در خانه ماندن در سراسر جهان، عضو کرسی محیط زیست و امنیت ملی در شورای عالی امنیت ملی کشور گفت: امسال که جهانیان پنجاهمین سالگرد روز جهانی زمین را جشن می‌گیرند کل زمین در بهترین شرایط خود طی نیم قرن اخیر قرار دارد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمد درویش درباره اینکه شیوع ویروس کرونا و لزوم ماندن در خانه چه تاثیری بر میزان انتشار آلاینده‌ها داشته است، گفت: طی دو ماه گذشته که بیشتر مردم در سراسر جهان در خانه‌های خود به سر می‌بردند، شوکی بی‌سابقه به دنیا وارد شده است و برای اولین ‌بار به یکباره میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای، مصرف سوخت‌های فسیلی، ترددهای هوایی، زمینی و آبی تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. تمام این عوامل باعث شده تا میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در ماه مارس ۲۰۲۰ برابر با میزان مدت مشابه در سال ۱۹۹۰ میلادی باشد یعنی ۳۰ سال قبل و این نشان می‌دهد سبک زندگی آدم‌ها تا چه اندازه در تضاد با چیزی است که به آن «تاب‌آوری کره زمین» می‌گوییم.

وی ادامه داد: کاهش تردد انسان‌ها در طبیعت و محیط خارج از خانه باعث کاهش محسوس میزان تولید آلودگی صوتی و لرزش‌های کره زمین شده و این مسئله باعث تسهیل کار زمین‌شناسان در مطالعه پوسته‌های بیرونی کره زمین شده است.

این فعال حوزه محیط زیست درباره لرزش‌های کره زمین گفت: روزانه حدود ۳.۵ میلیارد نفر در کره زمین با قطار، خودرو، هواپیما، کشتی و دیگر وسایل حمل و نقل جابه جا می‌شوند. این ترددها و فعالیت‌های ساختمانی، معادن شن و ماسه و سایر و رزمایش‌ها باعث ایجاد فشارهایی بر پوسته بیرونی کره زمین می‌شود اما اکنون در پی شیوع ویروس کرونا تقریبا تمام این عملیات و فعالیت‌ها در دنیا متوقف شده‌اند و دو ماه است که این فشار و لرزه‌ها با منشا انسانی وجود ندارد و در نتیجه دانشمندان زمین‌شناس با راحتی بیشتری می‌توانند به فعالیت‌ها و مطالعات زمین‌شناسی خود بپردازند.

 • تاثیر شیوع کرونا بر وضعیت لایه ازن

این عضو کرسی محیط زیست و امنیت ملی در شورای عالی امنیت ملی کشور در پاسخ به این پرسش که با توجه به شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی مردم لایه ازن در چه شرایط به سر می‌برد، گفت: مهم‌ترین مولفه‌ای که باعث سوراخ شدن لایه ازن شده بود، استفاده از گازهای «کلروفلوئوروکربن» (CFC) بود که در یخچال‌ها و اسپری‌ها استفاده می‌شد. خوشبختانه سال‌هاست دیگر از این گازها استفاده نمی‌شود و به همین خاطر بیش از یک دهه است که گسترش سوراخ لایه اوزون متوقف شده و در حال ترمیم است. در واقع پروتکل مونترال کنوانسیون وین که مسئولیت کشورها را  در حوزه ترمیم لایه اوزون گوشزد می‌کند و یکی از موفق‌ترین کنوانسیون‌ها در حوزه محیط زیست بوده است، باعث نجات لایه ازن شده است.

وی ادامه داد: گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد حرکت ماهواره‌ها، هواپیماها، موشک‌ها و رزمایش‌ها نیز می‌تواند در آسیب دیدن لایه ازن اثر داشته باشد که طبیعتا برخی از این فعالیت‌ها در طول دو ماه اخیر به شدت کم شده است بنابر این روند بهبودی لایه ازن در این مدت هم اگر بهتر نشده باشد قطعا با همان روال مثبت قبلی ادامه دارد.

درویش در پاسخ به این که شیوع بیماری کرونا و لزوم قرنطینه خانگی در بیشتر کشورهای دنیا چه تاثیر بر کیفیت زندگی حیات وحش داشته است، گفت: به ‌دلیل کاهش تردد انسان در مناطق و زیستگاه‌های طبیعی، وضعیت طبیعت و زندگی موجودات بسیار بهبود پیدا کرده است.

 • بهبود تنوع زیستی در پی شیوع کرونا و خانه‌نشینی

وی در ادامه با بیان اینکه جمعیت حیات وحش بسیاری از کشورها طی یک دهه اخیر بین ۲۹ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: اکنون به‌خاطر سکوت، آرامش و امنیتی که در طبیعت درپی شیوع ویروس کرونا حاکم شده است، میزان جفت‌گیری حیات وحش افزایش یافته و این موضوع نشان‌دهنده بهبود تنوع زیستی و در نتیجه افزایش جمعیت انواع و اقسام حیات وحش شده است و نشانه‌های مثبتی تلقی می‌شوند.

این فعال حوزه محیط زیست همچنین درباره تاثیر در خانه ماندن مردم برتنوع گیاهی گفت: ‌یکی از دلایل آتش‌سوزی‌ها در رویشگاه‌های جنگلی و مرتعی کمپینگ‌ها و حضور گردشگران در زیستگاه‌های طبیعی بود اما اکنون با توقف صنعت گردشگری در بیشتر مناطق جهان این حضور به شدت کم شده و در نتیجه آتش‌سوزی‌های سهوی در جنگل‌ها و مراتع و دست درازی به عرصه‌های جنگلی و مرتعی به شدت کاهش پیدا کرده است اما از طرفی دیگر با افزایش میزان قاچاق چوب توسط جوامع محلی‌ رو به رو هستیم چون بر اثر نابودی صنعت گردشگری و کسب و کارهای محلی به شدت فقیر شده‌اند و اکنون چاره‌ای جز رفتن به سمت فعالیت‌هایی چون قاچاق چوب و زغال‌گیری و شکار بی‌رویه حیوانات ندارند. این دو مسئله به شدت نگران‌کننده و متاسفانه در کشور ما نیز افزایش پیدا کرده است.

این عضو کرسی محیط زیست و امنیت ملی در شورای عالی امنیت ملی کشور در پاسخ به این پرسش که چرا حفاظت از کره زمین برای انسان‌ها اهمیت دارد و لزوم حفظ شرایط مطلوب کره زمین پس از کرونا تصریح کرد: کرونا ویروس باعث شده زمین نفس عمیقی بکشد و اکنون بشر خردمند با این سوال روبرو شده که چرا زمانی‌که فعالیت‌های بشر به عنوان  یک عضو اکوسیستم کاهش می‌یابد نه تنها هیچ اتفاق سویی رخ نمی‌دهد بلکه وضع طبیعت بهتر می‌شود؟

درویش خاطرنشان کرد: فکر کنید زنبورها از طبیعت حذف شوند. در این صورت تمامیت مایملک محیط زیستی کره زمین، زادآوری بسیاری از گونه‌ها و خود انسان آسیب خواهند دید یا اگر خرس‌های قهوه‌ای از طبیعت حذف شوند میزان حاصلخیزی خاک کاهش پیدا می‌کند یا اگر گرازها حذف شوند میزان نفوذپذیری آب در خاک کاهش و سیل‌ها افزایش پیدا خواهند کرد بنابر این در خلقت تمام گونه‌های گیاهی و جانوری و حشرات حکمتی بوده است و به تاب‌آوری زمین کمک می‌کند.

وی در ادامه گفت: چرا اکنون چنین اتفاقی افتاده که بشر که خود را اشرف مخلوقات می‌داند و باید مسئولیت‌پذیرتر از سایر مخلوقات باشد به نحوی رفتار کرده که نبودش به نفع طبیعت و کره زمین است؟ امیدوارم درنگ در این‌باره  باعث شود چیدمان برنامه‌های توسعه خود را به نفع طبیعت تغییر دهیم و با درک قوانین حاکم بر طبیعت سعی کنیم به‌جای صرف بودجه‌ها برای تولید جنگ‌افزارهای بزرگ‌تر و مهیب‌تر آن‌ها را صرف پژوهش‌هایی در حوزه محیط زیست،‌ سلامت و … و کمک به ارتقای نظام آموزش و پرورش کنیم تا از این رو در جهان پساکرونا با انسان‌های عاقل‌تر،‌ داناتر و مسئولیت‌پذیرتری رو به رو باشیم.

این فعال حوزه محیط زیست ضمن بیان اینکه باید هنجارهای بهداشتی در این روزها را رعایت شود، تاکید کرد: مردم باید بدانند که در ۲۰ ثانیه‌ای که توصیه شده دست‌ها شسته شوند، لازم نیست شیر آب آشامیدنی باز بماند بلکه باید ۲۰ ثانیه مایع صابون روی دست‌ها باشد و در انتها با آبی به‌ اندازه یک لیوان دست‌های خود را بشویند.

وی در ادامه تصریح کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران ( اوایل اسفند ماه ۹۸) مصرف آب شرب در بسیاری از شهرهای کشور ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است و نشان‌دهنده آن است که به مردم به اندازه کافی آموزش داده نشده است که در این شرایط چه‌کار کنند تا با یک تابستان وحشتناک رو به رو نشویم.

این عضو کرسی محیط زیست و امنیت ملی در شورای عالی امنیت ملی کشور همچنین گفت: مردم باید در این شرایط که شهرداری‌ها به‌دلیل کاهش خطر انتقال ویروس کرونا دیگر تفکیک زباله انجام نمی‌دهند تا جایی که امکان دارد زباله کمتری را تولید و از خانه‌های خود خارج کنند. همچنین زباله‌های خشک  و تر را از یکدیگر جدا کنند و زباله‌های تر را در فضای تراس خانه‌های‌شان در معرض آفتاب و جریان باد قرار دهند تا خشک شود و دیگر شیرآبه‌ای تولید نکند و بعد آن زباله‌های خشک شده را خرد و به خاک گلدان‌ها یا باغچه‌های خود اضافه کنند یا اگر نخواستند بیرون بگذارند.

 • استفاده از دوچرخه به جای خودروهای شخصی در روزهای کرونایی

درویش در پایان با اشاره به اینکه به‌دلیل لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی مردم کمتر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، ‌گفت:  مردم باید سعی کنند به جای استفاده از خودروهای شخصی‌ از دوچرخه‌ استفاده کنند و شهرداری‌ها نیز این عمل را تسهیل کنند و مسیرهای ایمن دوچرخه‌سواری را گسترش دهند. این فرصت خوبی است که این چالش را به یک فرصتی تبدیل کنیم برای اینکه کم تحرکی را که دو سه ماه است با خانه‌نشینی و بسته شدن باشگاه‌ها باعث کاهش فعالیت‌های ورزشی شده‌است را جبران کنیم.

روز زمین یا “روز زمین پاک” در سال ۱۹۶۹ میلادی با عنوان روزی برای  بزرگداشت صلح، عدالت و مراقبت از زمین نامیده شد. این روز هر ساله در (۲۲ آوریل) که امسال مصادف ۳ اردیبهشت ماه شده است در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می‌شود که نباید سیاره خود “زمین” را فراموش کنند و باید در جهت حفظ آن بکوشند.

 

دسته‌بندی‌ها: اخبار

71s دیدگاه

 1. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal.

  I must say that you’ve done a amazing job with this.

  Also, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer.
  Outstanding Blog! adreamoftrains web hosting
  best web hosting

 2. I think this is one of the most important info
  for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The site style
  is wonderful, the articles is really nice : D. Good
  job, cheers

  Here is my webpage web hosting services

 3. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of completely unique content
  I’ve either written myself or outsourced but
  it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement.
  Do you know any techniques to help prevent content
  from being stolen? I’d truly appreciate it.

  My homepage – cheap flights

 4. I blog often and I seriously appreciate your information. This article has really peaked my interest.
  I am going to book mark your site and keep checking for new details
  about once per week. I opted in for your RSS feed too. cheap flights 34pIoq5

 5. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the
  way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having
  one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

  Feel free to visit my homepage :: cheap flights

 6. Hello there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring
  a blog post or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics
  as yours and I think we could greatly benefit from
  each other. If you are interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

  Also visit my web-site :: cheap flights

 7. I got this web page from my pal who informed me on the topic of this
  web page and now this time I am browsing this site and reading very informative articles
  or reviews at this time. 34pIoq5 cheap flights

 8. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website?
  My blog is in the exact same niche as yours and my users would really
  benefit from a lot of the information you present here.

  Please let me know if this ok with you. Appreciate
  it!

  Look at my page :: cheap flights

 9. I think this is among the most vital info for me.
  And i’m satisfied studying your article. However want to commentary on some
  basic issues, The website style is great, the articles is actually great : D.
  Excellent task, cheers

  Also visit my site :: cheap flights

 10. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something.

  I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but
  other than that, this is magnificent blog. A great read. I’ll certainly be back.

  Review my homepage black mass

 11. Hello there! I could have sworn I’ve visited this website
  before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

  My site :: black mass

 12. After I originally commented I appear to have clicked on the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get four emails with the same comment.

  Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that
  service? Thanks!

  Also visit my page: best web hosting sites

 13. I’m truly enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable
  for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to
  create your theme? Fantastic work!

  Also visit my web blog; web host

 14. Hello this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|
  thefeed https://jtbtigers.com/41gt6

 15. This is ensured after the tests performed, encapsulating all
  different prospects and possibilities which can make any sweat
  patch generating unfixed GTA 5 money.

  Also visit my blog :: wings io

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.