گستره زیستی یوزپلنگ در ایران هنوز ناشناخته است

همشهری آنلاین: سطح وسیعی از گستره زیستی یوزپلنگ در ایران هنوز ناشناخته است.

95061706حسین اکبری، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان نائین با اعلام این خبر گفت: ناشناخته ماندن گستره زیست و پایش نشدن سطح وسیعی از زیستگاه‌های یوزپلنگ در ایران، تنوع زیستگاه‌های یوزپلنگ ایرانی و خوی مخفی کاری، شناسایی و حفاظت از این جانور را دشوار کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی محیط‌زیست اصفهان، اکبری افزود: با توجه به کمبود امکانات پایش ازجمله دوربین‌های تله‌ای، نمی‌توان با قطعیت و دقیق در مورد تعداد و نسبت‌های جنسی شامل نر، ماده و نابالغ این‌گونه جانوری، آماری ارائه کرد و هنوز برای نجات یوزپلنگ آسیایی امیدی وجود دارد.

وی اظهار کرد: وسعت ۱۰زیستگاه اصلی یوزپلنگ در ایران بالغ بر ۶میلیون هکتار بوده که این مقدار صرف مساحت هندسی و طولی و عرضی آن است.اکبری یادآور شد: اگرشرایط کوهستانی و تپه ماهورها که به‌شدت و تصاعدی وسعت بوم‌شناختی یک زیستگاه را افزایش می‌دهد درنظر بگیریم، وسعت اکولوژیک مناطق ده‌گانه چند برابر می‌شود که امکانات فعلی برای پایش آن به هیچ وجه کافی نیست.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر زیستگاه‌های قطعی یوز، حداقل ۴میلیون هکتار زیستگاه‌های آزاد و با شرایط بکر، مناسب و هنوز برخوردار از طعمه به‌عنوان زیستگاه‌های آزاد در گستره زیستی، تاریخی یوزپلنگ و اتصال‌دهنده زیستگاه‌های ده‌گانه وجود دارد که هنوز پایش نشده و نیازمند مطالعه کافی و تحقیقات است.

اکبری اضافه کرد: در استان اصفهان علاوه بر پناهگاه حیات‌وحش عباس آباد، مناطق هیزم چاه و شکار ممنوع «کوه بزرگی انارک» در نایین، «کلاته» در خور و بیابانک، «خارو» در اردستان و «یخاب» در آران و بیدگل که در مجموع بالغ بر ۷۰۰هکتار وسعت دارد به‌صورت پیوسته در شمال شرق و شمال این استان قرار می‌گیرد.

وی گفت: تعداد کل دوربین‌های به‌کار گرفته شده در ۱۰زیستگاه اصلی یوزپلنگ در سال‌های گذشته ۸۰تا ۱۰۰دوربین بوده که آن هم به دفعات بین مناطق مختلف جابه‌جا شده است و این تعداد کافی نیست. به گفته وی، فقط یک منطقه واحد با برخورداری از هزاران دره و گدار و ده‌ها یا صدها هزار هکتار عرصه کوهپایه‌ای نیازمند حداقل ۱۰۰دوربین برای یک مطالعه مطلوب است.

دسته‌بندی‌ها: اخبار

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.