کاهش پوشش یخی ناحیه قطب شمال از سال ۲۰۱۲

 همشهری آنلاین: محققان دریافتند پوشش یخی نواحی قطب شمال در سال ۲۰۱۶ همچون سال ۲۰۰۷ به دومین حد پایین از زمان ثبت رکوردها رسیده است.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-09-21 05:53:00Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

به گزارش ایرنا، گستردگی یخ دریا در تاریخ دهم سپتامبر ۴ میلیون و ۱۴۰ هزار کیلومتر مربع بود که کمی بیش از ۳ میلیون و ۳۹۰ هزار کیلومتر مربع رکورد ثبت شده در سال ۲۰۱۲ است.

پوشش یخی قطب شمال هر سال در فصل‌های پاییز و زمستان گسترش پیدا می‌کند و در ماه‌های بهار و تابستان عقب می‌نشیند. این پدیده از دیرباز یکی از نشانه‌های مهم تغییر در سیستم آب و هوایی زمین بوده است.

ابعاد پوشش یخی قطب را مرکز داده‌های برف و یخ آمریکا در شهر بولدر کلوردادو با کمک اندازه‌گیری‌های ماهواره‌ای ثبت می‌کند.

با این حال این مرکز گفت که ارقام اعلام شده اولیه است و تغییر وزش باد می‌تواند باعث عقب‌تر رفتن پوشش یخی شود.

تد اسکامبوس دانشمند ارشد این مرکز گفت: این آمارها واقعا نشان می‌دهد که در چند سال آینده با گرم‌تر شدن هوا، شاهد افت چشمگیر پوشش یخی قطب خواهیم بود.

افت شدید امسال غیرمنتظره بود چون دانشمندان به دلیل فشار جوی و هوای ابری در ماه‌های ژوئن و ژوئیه انتظار ذوب کم‌تر یخ‌ها را داشتند.

رکورد دمای خشکی و دریاها در سال ۲۰۱۵ که همچنان با رکوردشکنی در ۲۰۱۶ ادامه یافت باعث این تصور شده بود که شاید ذوب یخ‌های قطب شمال امسال به سطح تازه‌ای برسد.

اما بعضی دانشمندان از جمله کارشناسان دانشگاه ردینگ در بریتانیا استدلال کردند که ۲۰۱۶ به بدی ۲۰۱۲ نخواهد بود.

Categories: اخبار