اخبار

تصادف یك قلاده پلنگ با خودروها در جاده گلستان

جاده پارك ملی گلستان كه سالهاست مورد اختلاف بین كارشناسان محیط زیست و وزارت راه است، ‌بار دیگر از بین حیات وحش منطقه قربانی گرفت . در پی برخورد یك دستگاه خودروی سواری عبوری با یك قلاده پلنگ در محل تفرجگاه گلستان در داخل پارك ملی،‌ این پلنگ كشته شد. این دومین سانحه بزرگ در یك ماه اخیر است كه در جاده پارك ملی گلستان رخ می دهد و هر بار یكی از بزرگترین پستانداران منطقه كه بخشی از تنوع زیستی این پارك را تشكیل می دهد،‌ جان خود را از دست می دهد، ‌به طوریكه یكماه قبل نیز در همین جاده یك قلاده خرس در اثر برخورد با خودروهای عبوری كشته شد.
پلنگ یكی از گونه های كمیاب و در خطر انقراض ایران است كه این روزها به عناوین مختلف گزارش های زیادی از كشته شدن آنها در چهارگوشه ایران‌به گوش می‌رسد.
توسعه بی‌رویه روستاها و مناطق شهری،‌ توسعه اراضی كشاورزی و جاده ها و سدسازی‌ها بسیاری از زیستگاه‌های پلنگ ایرانی را در چند دهه اخیر از بین برده و باعث شده تا این جانور در برخورد مستقیم با مردم یا شكار شده و یا به به طرز دلخراشی توسط نیروهای انتظامی و حتی محیطبانان كشته شوند.
از سوی دیگر در حالی كه هرساله در نتیجه تصادفات خودروهای عبوری با حیات وحش پارك ملی گلستان بیش از یكصد حیوان از گونه های مختلف جانوری را به كام مرگ می كشاند نه تنها این جاده بر طبق مصوبه هیئت دولت از داخل پارك خارج نمی شود بلكه هم اكنون وزرات راه در صدد است تا جاده 11 متری گلستان را با 60 متر افزایش عرض ،‌به یك جاده 4 بانده تبدیل كند كه این موضوع در آینده نزدیك می تواند باعث تكه تكه شدن زیستگاه در پارك ملی گلستان و جدایی بین جمعیت ها در دوطرف پارك ملی شود .

منبع: http://isdle.ir/news/index.php?category=1

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا