ابراز نگرانی از تخریب منابع طبیعی شمال کشور

مدیر کل منابع طبیعی استان گیلان گفت: بزرگ ترین چالش پیش روی منابع طبیعی کشور، طرح های دولتی است. این نگرانی وجود دارد که باریکه ای از جنگل های شمال کشور با گونه های بی نظیر دنیا در خطر نابودی قرار گیرد. رسول محمدی که در جمع دانشجویان دانشکده منابع طبیعی صومعه سرا سخن می گفت، اعلام کرد: بی مهری هایی که اکنون عرصه های منابع طبیعی با آن مواجه است، ناشی از بی برنامگی بخش دولتی است. تاسف ما هم از این است که اگر طرحی می خواهد از منطقه ای عبور کند درختان بی صاحب تلقی شده و به راحتی قلع و قمع می شوند.
به گزارش ایسنا، وی سند زنده این بی تفاوتی را جاده ماژلان در شهرک تاریخی ماسوله عنوان کرد و افزود: متاسفانه طراحان و مجریان این طرح زحمت مسیر یابی با کمترین خسارت را به خود ندادند. بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان ملل در سال ۲۰۰۵ ، ایران از بین ۵۶ کشوری که در جهان دارای جنگل هستند، رتبه ۴۵ را در اختیار دارد. اما به لحاظ نگهداری از محیط زیست در میان ۱۴۶ کشور جهان، رتبه ۱۳۲ را به خود اختصاص داده است که این آمار بیانگر نابودی میراث طبیعی و منابع خدادی است.
مدیر کل منابع طبیعی استان گیلان در ادمه یادآور شد: بقای همه چیز در داشتن منابع طبیعی پویا و شاداب است. در اصل ۵۰ قانون اساسی نیز دولت، دستگاه ها و تشکل ها موظف به صیانت و حفاظت از عرصه های طبیعی هستند و در این راستا ۵ مفهوم حفاظت، احیا، اصلاح، توسعه و بهره برداری مطرح شده که حفاظت پیشتاز فعالیت های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور است. وی با شاره به منابع طبیعی استان گیلان و توسعه نامتوازن در بخش های مختلف آن گفت: بزرگ ترین مشکل در عرصه های منابع طبیعی گیلان، توسعه صنعتی و گردشگری است. کسانی که شعار راه اندازی واحد تولیدی را سر می دهند آیا می توانند ادعا کنند که جنگل واحد تولیدی نیست؟ آیا انتظار می رود که واحد تولیدی مثل جنگل و مرتع را فدای صنعت کنیم؟
محمدی در ادامه گفت: یکی از مسائل جاری در حفظ محیط زیست توریسم و اکوتوریسم است. هر اکوتوریسم به این معناست که با حفظ بافت منطقه بتوان درآمد زایی کرد. ۹۰ منطقه مستعد گردشگری در گیلان شناسایی شده که با سرمایه گذاری سرمایه گذاران، مراتع و جنگل های شمال می توانند مثل چاه های نفت جنوب برای مردم منطقه درآمدزا باشند.
روزنامه همشهری- دوشنبه ۱۳/۱۲/۸۶

دسته‌بندی‌ها: اخبار

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.