اخبار

اعتراض روستاهای زاگرس مرکزی به ورود غیر مجاز عشایر در دنا

مردم روستاهای سیور، علی آباد، ماندگان ،خفر و آب ملخ طی نامه ای خطاب به مديريت صندوق تسهيلات جهانی و پروژه حفاظت از تنوع زيستي در سيماي زاگرس مركزي، با موضوع “ادامه بحران زيست محيطي” به دليل دومين سال ورود غير مجاز عشاير ، خواستار رسیدگی به وضعیت چرای غیر قانونی در منطقه حفاظت شده دنا شدند .
از بهار 86 تاكنون عشایر تیره “مورول قشقایی” برای گذراندن ییلاق به منطقه حفاظت شده دنا آمده كه درنتیجه تخریب گونه های گیاهی و عرصه های جنگلی و مرتعی و نیز آلودگی آب در دو سال اخیر شدت گرفته است .
طبق گفته اهالی روستا، سابق بر این عشایر در یکی از مناطق آزاد تحت نظارت اداره حفاظت محیط زیست یاسوج ساکن می شدند، اما از سال 86 با ممنوعیت رفتن به منطقه آزاد از طرف این اداره، مجبور به سکنی گزیدن در منطقه حفاظت شده دنا شده اند.
اهالی روستاها ضمن اعتراض به این موضوع  خواستار ارتقاء وضعیت حفاظت از محیط زیست منطقه و رسیدگی به حقوق عشایر تیره مورول و وضعیت زندگی آنها شدند.
در بخشي از اين نامه ضمن اشاره به تلاش سازمان محيط زيست در حفاظت از اين منطقه درطول بيش از 16 سال و ذكر ارزش هايي از قبيل تنوع گونه هاي گياهي بيش از 1000 گونه با احتساب 27 درصد از گونه هاي نادر، تنوع گونه هاي جانوري و دارا بودن 47 قله فراتر از 4000 متر، به عنوان يكي از اكوسيتم هاي با ارزش ملي و جهاني و ارزش هاي بالقوه گردشگري، بي توجهي به امر آموزش و پوشيده ماندن ارزشهاي فوق بر اقشار مختلف مردم ،و بي برنامگي در امر حفاظت از تنوع زيستي كه از آن به عنوان” ارزشمند ترين منبع” ياد شده، خواستار توجه بيشتر به  حفاظت از منطقه شدند.
با توجه به اينكه عشاير تيره مورول سالها پيش از شروع حفاظت در منطقه دنا زندگي مي كرده اند و در طول 17 سال گذشته از شروع حفاظت، به حقوق آنها رسيدگي نشده، اهالي روستاها از  مسوولين ارگانهاي زيربط خواسته اند به وعده اسكان آنها در خارج از منطقه امن عمل شود و اموري از قبيل تقويت پاسگاهها ،افزايش محيط بانان، ارتقاء دانش محيط زيستي، تجهيز به سيستم سخت افزار، نرم افزار و دانش روز مد نظر قرار گيرند.

منبع: سبز پرس- گروه محیط طبیعی- پريسا خلف بيگی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا