اخبار

کاهش یخ های اقیانوس منجمدجنوبی به پایین ترین سطح ثبت شده

سرنوشت قطب جنوب، به‌ویژه یخ‌های روی خشکی بسیار مهم است، زیرا این قاره به اندازه‌ای یخ دارد که اگر آب شود سطح دریاها را چند متر بالا ببرد رصد ماهواره‌ای نشان می‌دهد که در طول چهار دهه گذشته هیچگاه سطح یخ‌های قطب جنوب به اندازه هفته گذشته پایین نبوده است.

در طول ۴۴ سال، ماهواره‌ها به دانشمندان کمک کرده‌اند تا میزان یخ شناور در اقیانوس را در اطراف خط ساحلی ۱۸ هزار کیلومتری قطع جنوب ردیابی کنند.آب‌های حاشیه‌ای این منطقه هر ساله شاهد جابه‌جایی عظیمی است؛ چنانکه یخ‌های دریا هر سپتامبر به حدود ۱۸ میلیون کیلومتر مربع، یعنی به اوج خود می‌رسند و تا فوریه به کمی بالاتر از دو میلیون کیلومتر مربع کاهش می‌یابند. اما در وضعیت کنونی گستره پوشش یخی بیشتر کاهش یافته است.

به گزارش گاردین و به نقل از ویل هابز، کارشناس یخ دریای قطب جنوب در دانشگاه تاسمانیا، در همه جا یخ کمتری مشاهده می‌کنیم. تابستان ۲۰۲۲ در نیمکره جنوبی، میزان یخ دریا به یک میلیون و ۹۲۰ هزار کیلومتر مربع کاهش یافت که بر اساس مشاهدات ماهواره‌ای که از ۱۹۷۹ آغاز شد، پایین‌ترین رقم تاکنون است.

گاردین می‌نویسد که تا ۱۲ فوریه سال جاری، رکورد سال ۲۰۲۲ هم شکسته شده است. یخ‌ها همچنان ذوب می‌شدند و در ۲۵ فوریه وسعت آن‌ها به کمترین حد خود، یعنی یک میلیون و ۷۲۰ هزار کیلومتر مربع کاهش یافت. این به معنای آن است که گستره یخی به مساحتی دو برابر تاسمانی، بیش از پیش کاهش یافته است.

ویل هابز می‌گوید یخ دریا بسیار بازتاب‌دهنده نور خورشید است به همین دلیل، علت ذوب شدن نمی‌تواند نور خورشید باشد، اما اگر پشت یخ‌ها آب جریان یابد (آب دریای آزاد)، می‌تواند یخ‌ها را از زیر آب کند. هابز و سایر دانشمندان می‌گویند که رکورد جدید، سومین بار است که در شش سال گذشته شکسته می‌شود و تلاش برای یافتن دلیل و واکنش مناسب به این تغییرات آغاز شده است.

منبع: ایندیپندنت فارسی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا