ثبت رکورد طولانی‌ترین صاعقه جهان در اوکلاهامای آمریکا

همشهری آنلاین: سازمان هواشناسی جهانی سازمان ملل متحد، WMO، به تازگی طولانی‌ترین صاعقه جهان را معرفی کرد، صاعقه‌ای که در سال ۲۰۰۷ در اوکلاهامای آمریکا رخ داده‌است و طولی برابر ۳۲۱ کیلومتر داشته‌است.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-09-19 07:00:46Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

براساس گزارش AFP، این صاعقه که رکورد طولانی‌ترین صاعقه جهان را به نام خود ثبت کرده‌است تقریبا از یک سوی ایالت اوکلاهاما تا سوی دیگر ایالت امتداد داشته‌است.

این رعد در واقع به اندازه‌ای بزرگ بوده‌است که باعث شد تا مفهوم رسمی وقوع صاعقه دستخوش تغییر شود، تا پیش از آن تصور بر این بود که صاعقه نمی‌تواند سرعتی بیش از ۳۲ کیلومتر بر ساعت داشته‌باشد.

اما همزمان با ثبت رکورد طولانی‌ترین صاعقه در آمریکا، رکوردی جدید در زمینه بادوام‌ترین صاعقه به نام فرانسه ثبت شده‌است. در سال ۲۰۱۲ صاعقه‌ای در آسمان منطقه کوت دازور رخ داد که برای ۷٫۷۴ ثانیه ادامه داشت، تا پیش از این رویداد بیشترین زمان وقوع که یک صاعقه یک ثانیه بود.

به گفته راندال سرونی از WMO این رویداد یک تخلیه انرژی ابر به ابر بود که علاوه بر مدت زمان طولانی، فاصله‌ای درحدود ۲۰۰ کیلومتر را نیز پوشش داد.

محققان WMO پس از جمع‌آوری داده‌های مربوط به صاعقه از شبکه زمینی ردیابی صاعقه که قدرت و طول صاعقه‌ها را محاسبه می‌کند،‌ موفق به تعیین این رکورد‌های جدید شدند.

با این همه WMO معتقد است نمونه‌های شگفت‌انگیز‌تری از این رکورد‌های جدید در طبیعت رخ می‌دهند که تاکنون شانس مشاهده یا ردیابی آنها به دست نیامده‌است.

دسته‌بندی‌ها: مطالب کوتاه

34s دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.