اخبار

روز غار پاک در تقویم زیست محیطی ثبت می‌شود

همشهری آنلاین: مدیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست از ثبت روز غار پاک به طور رسمی در تقویم رویدادهای زیست محیطی کشور خبر داد.95071001

به گزارش ایرنا، اصغر مبارکی با اشاره به ثبت رسمی روز غار در تقویم زیست محیطی افزود: با این اقدام می‌توانیم شاهد تحول دیگری در زمینه معرفی ارزش‌های متعدد غارها در جامعه و فرهنگ‌سازی به منظور حفاظت از غارها باشیم.

وی در تشریح اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه حفاظت از غارها با تاکید بر ارزش‌های زیستی غارها گفت: به منظور هماهنگی آنها از سال 89 کارگروه غارشناسی کشور در معاونت محیط طبیعی سازمان محیط زیست تشکیل شده است.

مبارکی با اشاره به این که ارزش غارها محدود به آثار تاریخی و ساختارهای زمین‌شناختی نمی‌شود بلکه به عنوان زیستگاه‌های مهم و حساس نقش موثری در تنوع زیستی ایفا می‌کنند، اظهار داشت: گونه‌های اندمیک متعددی در غارها زندگی می‌کنند و زندگی گروه‌های مهمی از حیات وحش مانند خرس‌ها، پلنگ‌ها و خفاش‌ها وابسته به غار است.

وی ادامه داد: خفاش‌ها با بیش از 50 گونه شناسایی شده در کشور بزرگ‌ترین جمعیت پستانداران کشور را از لحاظ تنوع تشکیل می‌دهند که اثرات و خدمات اکولوژیکی آنها در بیرون از غار شامل موارد مهمی مانند دخالت و نقش موثر در گرده‌افشانی گیاهان به ویژه بیابانی، تعدیل جمعیت حشرات، مبارزه طبیعی با آفات گیاهی است.

مدیرکل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در دو سال گذشته با ساماندهی دبیرخانه غارشناسی کشور اقدامات مهمی در راستای حفاظت و مدیریت غارها صورت گرفته است.

تقدیر اتحادیه بین‌المللی غارشناسی از سازمان حفاظت محیط زیست

وی تدوین، تصویب و ابلاغ دستورالعمل حفاظت از غارها در سال جاری، فعال شدن کارگروه‌های استانی، برگزاری موفقیت‌آمیز پاکسازی 100 غار کشور با مشارکت 2000 نفر ازفعالان غارنوردی و غارشناسی که منجر به نامه تقدیر اتحادیه بین‌المللی غارشناسی از سازمان حفاظت محیط زیست و انجمن غارشناسی شد، برگزاری کارگاه‌های آموزشی متعدد در سطح کشور، بازدید و نشست با اعضای اتحادیه بین‌المللی را از جمله اقدامات دبیرخانه غارشناسی کشور برشمرد.

حفاظت از غارها دیگر موضوع ناشناخته‌ای نیست

مبارکی خاطر نشان کرد: با انجام اقدامات گسترده ای در زمینه حفاظت از غارها در سطح وسیعی از جامعه و افرادی که با مقوله غار و غارنوردی و غارشناسی سر و کار دارند، دیگر موضوع حفاظت از غارها مهجور و شناخته نشده‌ای نیست.

دوم مهرماه روز ملی غار پاک نام‌گذاری شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا