اخبار

غار آویشو در گیلان

به گزارش خبرنگار سبزپرس، غار آویشو در 37 کیلومتری جنوب غربی شهرستان «شاندرمن» استان گیلان و در منطقه ای بین ییلاقات «ونگه ژی»، «خماسون» و «آویشو» قرار دارد. گفته می شود این غار که در دل سنگ های آهکی است، بیش از 75 میلیون سال قدمت دارد و جزء غارهای بزرگ کشور و همچنین بزرگترین غار گیلان محسوب می شود.
«امید عزیزی»، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در این باره گفت: با ارائه مدارک و مستندات وبا استناد به تبصره ماده 2 قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب ماه 1382 و آئین نامه اجرایی آن مصوبه هیئت وزیران، اثر ارزشمند طبیعی غار آویشو پس از طی مراحل قانونی لازم در همایش شورای سیاست گذاری ثبت آثار با شماره 90 در فهرست آثار  ملی-طبیعی کشور به ثبت رسید.
عزیزی تاکید کرد: از تاریخ ثبت این غار به بعد، هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت آن شود، ممنوع است.
«عباس میرجینی» از ساکنان محلی نزدیک به غار نیز مدعی است نخستین کسی بوده که با دو تن از دوستان خود در سال 77 این غار را معرفی کرده است.
وی در گفتگو با سبز پرس اظهار داشت: بومیان منطقه از دهانه این غار به عنوان یخچال و برای نگهداری لبنیات استفاده می کردند ولی به شدت از ورود به آن اجتناب داشتند.
میرجینی که از فعالان محیط زیست منطقه ماسال است می گوید: داخل این غار آبشارها، قندیل ها و پرتگاه های فراوانی وجود دارد و از نظر غارنوردی، یکی از فنی ترین غارها محسوب می شود به گونه ای که غار نوردی در آن به سادگی امکان پذیر نیست.
وی افزود: غارها ماهیت گردشگری فراوانی اعم از اکوتوریسم، ژئو توریسم، گردشگری ورزشی و… دارند. آویشو نیز پس از معرفی، همه ساله پذیرای بازدید کنندگان فراوانی است که لزوم فراهم سازی زیرساختهای مناسب و در عین حال حفاظت بیشتر و دقیق تر را می طلبد.
طبق قانون، مدیریت آثاری که به عنوان اثر «ملی» شناخته می شوند با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. این آثار می توانند اماکن تاریخی یا طبیعی باشند.
از سوی دیگر برخی اماکن طبیعی و یا گونه های منحصر به فرد از نظر زیستی نیز به عنوان «اثر طبیعی – ملی» شناخته می شوند که مدیریت و مسئولیت حفاظت آن برعهده سازمان حفاظت محیط زیست است.
غار آویشو، در آثار ملی کشور به ثبت رسیده که برابر قانون، مسئولیت حفظ و نگهداری آن برعهده سازمان میراث فرهنگی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا