اخبار

به نام تالاب شادگان به كام جاهاي ديگر

رئيس شوراي شهر شادگان گفت: به‌علت قرار گرفتن تالاب شادگان درفهرست تالاب‌هاي ثبت شده در كنوانسيون رامسر، اعتباراتي از سوي نهادهاي بين‌المللي به آن اختصاص يافته ولي اين بودجه‌ها در تالاب‌هاي ديگر هزينه مي‌شود. سيد محمد سيديان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در اهواز اظهار داشت: تالاب شادگان 400 هزار كيلومتر مربع مساحت دارد و روستاهاي فراواني حياتشان به وجود اين تالاب بستگي دارد؛بنابراين لازم است دولت براي ادامه حيات تالاب شادگان اعتباراتي را براي حفظ و حراست از آن اختصاص دهد. با  وجود اين طبق اطلاعاتي كه به دست ما رسيده بودجه‌هاي بين‌المللي اختصاص يافته به اين تالاب در ساير تالاب‌هاي كشور هزينه شده است و تالاب شادگان كه يكي از منحصربه فردترين تالاب‌هاي كشور در تمامي زمينه‌هاي زيست محيطي و حيات وحش است از اين بودجه بهره‌اي نبرده است.
سيديان تاكيد كرد: اين تالاب حالتي خاص نسبت به ساير تالاب‌هاي كشور دارد و زندگي بسياري از مردم منطقه و حتي اقتصاد و برخي مواد غذايي آنان به وجود تالاب بستگي دارد و دولت نبايد اينگونه نامهربانانه با آن برخورد كند، به همين دليل اين نياز احساس مي‌شود كه دولت با استفاده از نظر كارشناسان مسائل زيست‌محيطي كه در سال‌هاي گذشته همواره نسبت به نابودي تالاب شادگان هشدار داده بودند، برنامه‌اي جامع براي تداوم حيات اين تالاب تدوين كند.
رئيس شوراي شهر شادگان خاطرنشان كرد: شادگان داراي بيشترين نرخ بيكاري در سطح كشور است و بي‌توجهي به تالاب و بيكاري افرادي كه از طريق آن امرار معاش مي‌كنند، فاجعه‌اي براي اين شهرستان ايجاد خواهد كرد.

منبع: همشهري آنلاين

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا